Tesla Mercedes'i geçerek dünyanın en değerli üçüncü otomobil üreticisi oldu

Tesla, kısa süre önce Toyota ve Volkswagen'in hemen altına yerleşerek en değerli otomobil üreticileri listesinin üçüncü sırasına yerleşti.
Geçtiğimiz günlerde Tesla CEO'su Elon Musk'ın yaptığı 'Almanya'da üretime başlayacağız' açıklaması Tesla'nın değerini önemli oranda artırdı.
Çok sığ bir model çeşitliliğiyle neredeyse asırlık otomobil üreticilerine kafa tutan Tesla, her kesime yönelik elektrikli araçlarını artırdığında listenin ilk iki sırasını da zorlayacak gibi görünüyor.

Tesla, Toyota ve Volkswagen'in bir gerisine kadar yükselerek otomobil pazarında üçüncü sıraya yerleşti. Evet; Elon Musk - diğer köklü otomobil üreticilerine - çiçeği burnunda elektrikli otomobil şirketi Tesla, neredeyse asırlık şirketlere kafa tutuyor.

Birçok farklı ülkede yatırımlarını artıran Musk, geçtiğimiz dönemlerde de Berlin'de yeni bir fabrika açacağını duyurmuştu. Yatırımlar devam ederken olumlu sonuçların etkisi de net biçimde ortaya çıkıyor. Bu açıklamanın ardından bile hisse senetleri çok hızlı bir yükselişe geçti.

63.07 milyar dolar değere ulaştı!

Şu anda Tesla, 63.07 milyar dolar değeriyle dünyanın üçüncü en büyük otomobil üreticisi. Tesla'nın önünde Toyota ve Volkswagen var ama Daimler, General Motors, BMW, Honda, Ferrari ve Audi gibi şirketler geride kalmış durumda.

Tabii hisse senetlerinin yükselişini yalnızca Almanya'daki fabrika kurulacak açıklamasına bağlamamak lazım. Her yazılım güncellemesiyle yepyeni özellikler sunan Tesla otomobiller, mevcut müşterileri mutlu ederken yeni otomobil satın alacak kişilere de fırsatlar sunuyor.